cover_2016

Rok 2016 bol o vás! #lidertitohovori

Na konci roka 2015 som odpovedal v jednom blogu mladého marketéra Jaroslava Dodoka na otázku, kam až posuniem svoje hranice takto:Samozrejme tam, kam až to pôjde. Naučil som sa, že ľudia, ktorí dostávajú, by mali aj dávať. Čiže určite budem ľuďom aj naďalej zdieľať informácie a moje skúsenosti, robiť poradenstvo tým ľuďom, ktorí začali alebo by mali záujem podnikať, či participovať na mojich projektoch. Budem aj naďalej podporovať šikovných ľudí v celom Banskobystrickom kraji, aby nemuseli odtiaľto trvalo utekať za prácou do iných kútov sveta, pretože hranice osobného rozvoja sú iba fikciou ľudskej mysle, reálne hranice kam až človek môže v mysli ísť neexistujú.”

A ako sa to podarilo? Na prekvapenie zase až na 120%. Tento rok bol o Vás! Spoznal a spojil som množstvo mladých ľudí, veľmi šikovných ľudí, ktorí nakoniec zostali v kraji, pretože spoločne tu robíme aktivity, ktoré vytvárajú nové možnosti. S úsmevom za obrazovkou svojho notebooku pozorujem ako sa z týchto ľudí stávajú osobnosti! Píšem stratégie pre celý kraj až do roku 2020 v oblasti podnikania, podpory inovácií, kreatívneho talentu a začínam sa zamýšľať ako motivovať študentov, tvoriť komunity, ktorých činnosť povedie k aktivite. Hmm asi tak, že vstúpime do metodiky a začneme ponúkať možnosti startupov a projektov už aj na školách. Začali sme spojením BIC Banská Bystrica a Univerzity Mateja Bela pomocou iniciatívy AZU.

24

Prednáška na tému “Problém je príležitosť” v príjemnej atmosfére a s výborným hodnotením študentov.

 

S mestom Banská Bystrica sme zriadili kanceláriu tzv. startup lídra kraja.
Táto kancelária už teraz združuje inovatívne mladé firmy, zamestnancov, podnikateľov, inovátorov, aktívnych ľudí, ktorí chcú dosahovať svoje životné ciele. Taktiež spoločne so sektorovými skupinami tvorí projekt veľkého kreatívneho centra, ktoré bude nápomocné a bude vlastne prvým kontaktom pre komunity aktívnych a hlavne kreatívnych ľudí, ktorí chcú svoju myšlienku preklopiť na reálny projekt aj pomocou mentorov a technológií v centre. Symbióza kreatívne firmy, začínajúci podnikatelia, umelci, architektúra a technológie bude výborným ekosystémom, ktorý zvýši zamestnanosť. Rozhodol som sa urobiť na to hashtag #lidertitohovori. Keď budete hľadať nejaké veci o mojej činnosti nájdete ich potom jednoduchšie.

28 29

Oboznámenie verejnosti so zámerom vytvoriť kreatívne centrum na podporu rozvoja talentu a podnikania v tejto oblasti

36

Rokovanie so zástupcami okresných miest a predstavenie stratégie kraja v podaní mesta Banská Bystrica a na rozvoj kreatívneho talentu a inovatívneho podnikania.

38
Prednáška v Sport bare o kreatívnom centre

 

Inovácie aj v zdravotníctve
Tento rok sa nám s tímom podarilo priviesť na svet aj globálnejší produkt pre vzdelávanie lekárov www.i-med.sk, ktorý žne úspechy a preto aj v spolupráci s prezidentom Slovenskej Lekárskej Komory a celou komorou ideme tento nástroj zveľaďovať, inovovať a chystáme s tým veľké vecičky. Okrem toho som stretol mladých chalanov, s ktorými do zdravotníctva prinesieme ešte ďalšiu pecku! Ale o tom som písal už v minulom blogu (https://goo.gl/6b6WeL)

uprava3

Navštívili sme každé okresné mesto Banskobystrického kraja, zorganizovali sme FUBABY a chystáme Startup Weekend Banská Bystrica
S ďalšími šikovnými a zároveň mladými ľuďmi sa nám podarilo zreálniť myšlienku, dostať motivačných podnikateľov a možnosti štátu na podporu podnikania do každého okresného mesta Banskobystrického kraja. Verte, že všetko čo vyslovíte hviezdam zostane vyslované hviezdam, ale my sme to s mladým tímom CESC a BIC dokázali. Som šťastný, že sa to podarilo. Navštívili sme miesta, kde som vyrastal, na podujatia nám prišlo dohromady až 700 mladých ľudí, ktorí chcú poznať príbehy a možnosti, niekotrí nám oredstavili svoje zámery a niektorým sme pomohli na mieste. Dokonca sa nám stávali bizardné situácie v pozitívnom zmysle. Úplná paráda a budeme v tom určite pokračovať.

Musím pochváliť organizátorov a founderov jedného mega festivalu, ktorý si naše mesto a kraj zaslúžili. Je to festival na podporu umenia a dizajnu a všeobecne kreatívnych talentov, ktorý im dáva priestor popri veľkých menách prezentovať svoju tvorbu. Fubaby 2016 bol pre mňa zážitkom, spojením mnohých podporovateľov, agentúr a ľudí, vznikal, vzníká a bude vznikať a ja verím, že aj Fubaby 2017 bude ešte kvalitnejší a zvučnejší.

V novom roku a je to veľmi čerstvé sa podarilo spojiť opäť tri inštitúcie CESC, BIC a LINK coworking, ktoré vám prinesú ďalšie svetové podujatie na podporu šikovných ľudí do kraja s názvom Stratup Weekend Banská Bystrica, viac o tomto podujatí nájede postupne v médiách už čoskoro.

25 37

Lučenec a vynovená Synagóga, či prestávka v Haliči v Zbrojnici kde som si zaspomínal na svoju svadbu.

3

V Záhrade – kultúrnom centre plnka na prvom Štart Ups po Bystricky

42

Brezno a vynovená Synagóga. Na tomto jedinom Štartupse som nebol fyzicky ale… :)

44

Gymnázium Krupina, ktoré som navštevoval. Priniesli sme možnosti aj sem, motivovali a zároveň ukázali ako sa to dá a aké sú tie najlepšie technológie, či smery, ktorými sa vydať.

Začali sme robiť VLOGY

17

Tak a tu sme sa v Závadke nad Hronom stretli všetci organizátori Startup Weekendov a bola riadna strategická žúrka.

16

Fubaby podporil aj domáce folklórne súbory (Hrachovinka Senohrad)

15

Otvorenie festivalu FUBABY 2016 – Festival umenia a dizajnu

14

13

12

 

Slovenské drevené počítače Xerry sme posunuli na ďalší level.
Už čoskoro začíname predpredaj a svet sa môže tešiť zo svojich personalizovaných prenosných, drevených minipočítačov zo Slovenska. Rokujeme s niekoľkými investormi a chceme aby celá výroba, či ďalší vývoj zostali v našom kraji a na slovensku, toto sa nám celkom darí a oslovili sme už aj distribučné siete. O Xerry budete už čoskoro veľa počuť :)

9

11

Reportáž v Novom Čase, Markíze a ďalších médiách

10

Diskusia s riaditeľkou malých a stredných podnikateľov v USA o dohode TTIP a teda otvorenom obchode medzi USA a EU. Ukázal som jej náš domáci drevený počítač.

33

A nakoniec prezentácia pred 50 investormi v Tatra Banke, ktorých združuje Crowdberry a Launcher

Všetky tieto aktivity sú fajn, ba až mega a človek si pomyslí, ako to stíham? Nestíham, stíhate to vy, spolu vymýšľame, spolu realizuje, spolu sa podieľame na ziskoch, a spolu aj žneme úspechy a aj preto som sa rozhodol tento rok venovať titulok tohoto blogu vám. V našom kraji je ale stále problém so šikovnými a kvalifikovanými ľuďmi. Problém je nielen v školách ale aj v rodinách. Okrem spomínanej metodiky v školách, do ktorej sa chystáme prispieť je potrebné aj motivovať rodiny a tých, ktorí sú už mimo vzdelávací proces. Aj tento rok sa nám podarilo pripraviť niekoľko kurzov so spoločnosťou Learn2code. Opäť sme preškolilia aj s pomocou Úradu práce sociálnych vecí a rodiny desiatky ľudí. Pomohli sme im rekvalifikovať sa na to čo potrebujú v dnešnej dobe. Programovanie a dizajn. V novom roku sa môžete tešiť na 3D a ďalšie kurzy a novú metodiku v školách.

6

18

“Pasujem ťa za školiteľa” – príbeh talentovaného človeka, ktorý absolvoval kurz a stal sa z neho školiteľ programovania.

31

Technická Akadémia vo Zvolene a ako každý rok som bol podporiť súťaž Technický talent.

35

Národná súťaž začínajúcich nápadov. Startup Awards 2016. Aj v roku 2017 bude kick off opäť v regiónoch a teda aj v Banskej Bystrici.

26

Tu som si naložil. Upísal som sa rodičom a detičky som vzal autom na súťaž Startup Weekend do ZA. Neskutočne sa namotivovali a prekvapili ma. (že detičky, by ma zbili…)

40

Youth Forum 2016 – ďakujem za pozvanie

32

Manželku som pozval na koncert mladej a telentovanej Simi Martausovej, ktorá mala plnšiu sálu ako hviezdy.

39

Hovoriť o všetkých možnostiach ma pozvala aj pani primátorka zo Zvolena na stretnutie s podnikateľmi a odovzdávanie cien, veľmi príjemné podujatie.

21

Chlapci! Na vás už čas nejako nemám ale futbal mi ostane v srdci.
7

A vysmiata Simonka, len tak si prišla zahrať šach, popýtať sa a už na sebe maká.

Faily ťa posúvajú
Tento rok vyšiel Instagram a Facebook s funkciou, ktorá pochovala navždy môj projekt z vysokoškolských čias PERSULE. Bol to projekt, ktorý riešil zverejnennie obsahu na internete a soc. sieťach iba na určitú chvíľu, kým si ho priatelia alebo známi pozrú a potom sa stane opäť súkromným. No nič aj Faily musia byť aby nás posúvali ďalej. Projekt ma stál celkom 6000 EUR ale skúsenosti na nezaplatenie v B2C segmente.

persule

Peťo prednášal o Persule na strednej škole.

Záver roka s vami a sviatky s rodinkou ako sa patrí!

vecierok

 

Na záver sa mi hrnie do hlavy jeden citát pre rok 2017, ktorým by som chcel dať odkaz všetkým, ktorí si myslia, že inovácie nás neposúvajú alebo dokonca vidia v nich strašiaka, častokrát si ich nevedia vysvetliť a pod. Citát je od Steve Jobs: “Jednoduché môže byť náročnejšie ako zložité: Treba sa naozaj veľmi snažiť, aby sa vaša myseľ vyčistila. Potom budete môcť rozmýšľať jednoducho. Ale nakoniec to stojí za to, lebo potom pohnete horami.”