IMG_4713

Mala to byť dovolenka pri mori, no stalo sa niečo, na čo nezabudnem ala chorvátske startupy

Mala to byť klasická dovolenka pri mori s rodinou, no kto ma pozná vie, že jednu celú hodinu nevydržím len tak ležať a nič nerobiť. Pozrel som sa kde sa nachádzame a čo mestečko, v ktorom sa nachádzame ponúka. Hneď ma napadla otázka ako tu žijú mladí, začínajúci podnikatelia, či startupy. A hľa po chvíľke hľadania som našiel Inkubátor, ktorý tu pôsobí. Na LinkedIn sieti som pohľadal riaditeľa, napísal som mu správu a na odpoveď som nemusel dlho čakať. “Jasné Martin, no problem, príď pokeciame, len mi pred tým zavolaj. Ups, nečakal som to a rozmýšľal som ako poviem manželke, že nebudeme na dovolenke kapriť. Pri večeri som jej vysvetlil, že ju vezmem na výlet :) Neoľutovala, bol to zážitok a nabrali sme kopec inšpirácie.

IMG_4713

Zadar: Je to mestečko veľké zhruba ako Banská Bystrica s približne 75.000 obyvateľmi, aj preto sú asi tieto mestá partnerskými. Chýba im IT Univerzita a viac sa snažia podporovať sektory v ktorých je ich región silný. Školstvo je na tom podobne ako naše. Snažia sa motivovať študentov a robiť osvetu priamo na školách. Predstavil som im náš stážový program a prednášky, či spôsob motivácie mladých ľudí, veľmi sa im to páčilo.

IMG_4635

Inkubátor Inovatini Zadar d.o.o.: Inkubátor sme našli v priemyselnom parku, kde pracuje prevažná časť obyvateľstva Zadaru. V zasadačke nás privítal riaditeľ Alan s veľmi milou manažérkou Anou. “Inkubátor inkubuje 17 mladých firiem” vysvetľuje Ana a robia to naozaj výborne, s podporou mesta Zadar uľahčujú podnikanie a rozbeh mladým talentom už od roku 2007. Medzi ich najúspešnejší startup patrí určite Rentlio. Je to aplikácia na menežovanie prenajímania priestorov. Má už cez 1500 používateľov a chalani sú veľmi zdatní v problematike. Keď som sa ich pýtal aký kanál je pre nich najlepší na predaj, jednoznačne odpovedali odporúčania 😉

rentlio

Pivo či džem sú tiež oblasti, v ktorých tu začali podnikať mladí ľudia. Bol som milo prekvapený, keď mi riaditeľ nalial pivo obrandované a vyrobené priamo v ich centre. Toto pivo boli práve prezentovať na veľkom festivale v meste, kde sa ujalo a nielenže výborne chutí ale tá kvalita ľudia je porovnateľná s nemeckým weissbier, údajne tam pridávajú ovocie ale viac neprezradili, samozrejme je to ich know-how :)

IMG_4714

Teším sa na ďalšiu spoluprácu, sľúbili, že nás prídu pozrieť do Banskej Bystrice. Sú zvedaví na náš drevený počítač, tento projekt ich veľmi zaujal. Pozdravujem z dovolenky :)