shutterstock_372904588

Čo bude aktuálne na pracovnom trhu najbližších 5 rokov

Prvý môj blog v tomto roku by som rád smeroval k správnemu nastaveniu si predsavzatí. S tímom plánujeme nastaviť veci tak, aby tieto predpoklady pracovného trhu, ktoré vám dnes popíšem, boli čo najskôr a v čo najväčšom rozsahu realitou práve v našom kraji.

 

Končíš školu a nevieš čo ďalej…

Áno, tento pocit poznám. Rodina do teba hučí aby si bol lekár, ITčkar, či remeselník a podobne a ty just nie! V telke počuješ iba samé hádky, či pozeráš krimi no a sadneš za počítač a vidíš zábavu na sociálnych sieťach, hry a odreagovanie. Láka ťa to utekať niekam ďaleko od všetkého pretože sa to stalo tvojim stereotypom. Nevieš kam ísť, aby si sa nakopol a nadchol pre nové veci, pretože v škole ťa neučili vyhľadávať informácie, tvoriť súvislosti a rozlišovať medzi informáciami. Zmôžeš sa teda na napísanie životopisu a pošleš do 100 firiem. Potom sa ťa na pohovore opýtam “no čo by si chcel robiť?” a ty mi odpovieš “nejde o to čo ale koľko zarobím, pretože už nechcem byť doma”. Z pohovoru ťa vyhodím, ideš na ďalší a ďalší a ďalší a všade rovnaký scenár, potom to všetko zvalíš na systém a štát lebo prečo nie, však nikto z kompetentných ti nedal návod na život, tak načo tam sú. Mohol by som pokračovať scenármi, ktoré viem zaručene pomenovať ako skončia, no dnes ti chcem dať riešenia a rady.

rady

Kreatívny priemysel a Industry 4.0 + klasické služby ľuďom

Určite ťa nepoteší ak ti poviem, že prichádza automatizácia a ľudí do výroby bude potrebných stále menej a menej a menej…. Áno keby som to takto podal, tak ti určite pokazím náladu, no začnem inak.

Práve som ti pomenoval tri veci ktoré budú topka vo svete a keď sa ich chytíš budeš aj ty topka na trhu s výborným platom hoci aj z Banskobystrického kraja. Takže sa usaď a začni si vyhľadávať informácie z týchto troch oblastí. Sú to oblasti, v ktorých si zaručene nájdeš prácu a zákazky na ďalšíh 5 rokov.

Dám ti ešte pár rád ako to bude pre teba dobré:

  • snaž sa to pochopiť (to že prichádza niečo podobné je výsledkom inteligencie ľudstva a bol by krok dozadu sa snažiť to zmeniť)
  • čím skôr nasadneš, tým skôr to bude pre teba lepšie
  • googli až kým to nepochopíš a keď to pochopíš vyber si podoblasť, na ktorú sa zameriaš
  • pýtaj sa ľudí a hľadaj súvislosti
  • zamakaj na sebe a vytvor si portfólio vecí, ktoré neskôr ponúkneš trhu
  • toto si zapamätaj! Trh už nebude potrebovať tvoju hrubú silu ale začne vo veľkej miere potrebovať tvoj rozum, a to čo ním odovzdáš, kreativitu, systematickosť, logiku, nazýva sa to duševné vlastníctvo 
  • snaž sa robiť veci, ktorým rozumieš a daj do toho všetko
  • ak stále nerozumieš oblastiam ako kreatívny priemysel, či industry 4.0 a baví ťa strihanie vlasov, či stierkovanie poď do toho! Klasické služby ľuďom začínajú mať veľkú hodnotu
  • ak ti to už pôjde buď na seba náročný no nepodceňuj sa a hlavne nepodliezaj cenu!

 

A čo úrady a štát? Prispôsobujú sa týmto témam? 

Určite áno. Minimálne tu v Banskobystrickom kraji to veľmi dobre chápeme a určite využívame všetky možné a dostupné formy podpory aby sme ťa podporili v tvojich aktivitách. Dotácia na rekvalifikáciu, Príspevok na živnosť, Dotácia na zamestnancov, Dotácie na mentoring a poradenstvo, Dotácie na zahraničné podujatia, Na odbornú literatúru, Kapitál na rozbeh podnikania, pracujeme tiež na inkubačných a programoch pre zvýšenie kvalifikácie, ktoré sa zapáčili už aj veľkým firmám a v priebehu 5 rokov by sme mohli podporiť 2000 ľudí a viac.

Toto všetko čo prichádza je veľké sústo pre veľkú množinu ľudí. Je preto veľmi dôležité aby ti nezabehlo a aby si bol na to pripravený “pohárom vody”. Ak už máš konkrétne nápady ale ak ich aj nemáš kľudne mi napíš lider@banskabystrica.sk