Mato_blog

Ako som si vyhrnul rukávy a bijem sa s problémom nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily v Banskobystrickom kraji.

Už v lete minulého roka som sa o problémoch s kvalifikovanou pracovnou silou v našom kraji bavil s veľkým množstvom ľudí z praxe. Jedným z nich bol aj Radovan Debnár, CEO spoločnosti Learn2code. Vtedy sme sa rozhodli spolu spustiť v Banskej Bystrici kurzy pre dizajn a programovanie. Keď mi Rado povedal, že bude možno problém s lektormi, oslovil som ďalšiu osobu, ktorá nemá tiež problém vyhrnúť si rukávy, Veroniku Nedeckú. Po večeroch sme začali učiť ľudí programovať a kresliť. Teraz máme za sebou 4 kurzy, odškolených niečo vyše 200 hodín a vyškolili sme zhruba 40 ľudí. Ľudí, ktorí nevedeli, čo chcú robiť a chceli skúsiť niečo nové. Ľudí, ktorí začali mať osobnú motiváciu a pracovné návyky.

31

A práve z takýchto ľudí sa stávajú výborní zamestnanci a (re)kvalifikovaná pracovná sila na trhu práce. Za najväčší úspech a “success story” však považujem, že sme to prepojili s praxou a v našich interných firmách sme dali prácu štyrom najšikovnejším z nich.

Mato_blog

Toto predstavuje 10% zamestnaných zo 40 vyškolených uchádzačov, čo považujem za veľmi silné číslo. V roku 2015 som si vyhrnul rukávy ešte vyššie a šiel som sa pozrieť aj na pár stredných škôl, prečo vlastne vzniká problém nekvalifikovanej pracovnej sily u nás. Prekvapením bolo pre mňa zistenie, že riešenie je pomerne jednoduché. Riešením je, aby firmy dodali obsah pre učiteľov. Učitelia sú učenlivé tvory a dokážu sa obsahu prispôsobiť. Následne je dobré s firmami úzko spolupracovať. Nuž tento rok to bude pre mňa osobná výzva, v spolupráci s ostatnými IT firmami povedať školám a učiteľom, čo by mali žiakov učiť, aby boli kvalifikovaní a my, firmy, sa už postaráme o to, aby nemuseli odísť z kraja.

nedecka

Tento rok hodláme vzdelávanie u nás v Business Innovation Center  rozšíriť o právne poradenstvo, či obchodné zručnosti, začneme intenzívne spolupracovať so strednými školami, kde je potrebné usmerniť učiteľov aj študentov a tiež prehĺbime spoluprácu s univerzitami tak s UMB ako aj TUZVO vo Zvolene. Ak si myslíte priatelia, že dokážete akokoľvek prispieť k tejto koncepcii a nebojíte sa vyhrnúť si rukávy, príďte ku nám do centra.