10513297_588024211320817_6703045759126692308_n

Ako sme sprostredkovali takmer 32.000 kandidátov voličom.

Banská Bystrica: Píše sa jún 2014 a nachádzame sa s Petrom Sontágom na plavárni. Sú to práve tri mesiace od zvolenia nášho nového pána prezidenta Andreja Kisku. Nezáväzne vo vírivke vznikla diskusia o jeho kampani. Vtedy sme si s Peťom povedali: “Kam pôjdu kandidáti keď budú potrebovať poradiť? Ako ich voliči nájdu bez toho, aby museli klikať na obecné stránky a hľadať nepodarené zoznamy? Koľko vlastne minú na svoju kampať kandidáti v malej obci, či malom mestečku? Bolo to úžasné. Jeden sa pýtal druhého a navzájom sme si odpovedali. Napokon sme si zodpovedali aj poslednú otázku a to ako im pomôcť. Mali sme už vtedy veľmi graficky a programátorsky zdatný tím a povedali sme si, prečo to neurobiť hromadne. Na Slovensku sme odhadovali cca 30000 kandidátov na post primátor, starosta. Keby sme len 10% z nich (3000) vytlačili spoločne letáky, či urobili grafiku do predvolenej šablóny ušetrili by tisíce eur a mali by dôstojnú kampaň. Neskôr ma napadla ešte jedna úžasná vec, keďže vieme výborne programovať, prečo nenaprogramovať mapu všetkých kandidátov. Jedno centrálne miesto. Nemuseli by si dávať vyrobiť vlastné web stránky, ale jednoducho by si zaplatili svoj profil v mape, ktorá bude 6 x lacnejšia ako webstránka. Opäť ušetrené tisíce na Slovensku. Po týchto myšlienkach sme sa hneď pustili do práce. Dva mesiace sme budovali, naše tímy programovali, kreslili, facebookovali a mali sme výsledok. Za prvý týždeň mala naša mapa 20.000 kliknutí a k dnešnému dňu je to už cez 150.000 kliknutí. Počas volebného dňa si tisíce Slovákov pozreli svojich kandidátov práve v našej mape. Na Facebooku sme vybudovali základňu fanúšikov, ktorých 90% bolo priamych kandidátov.

 

Po takomto spustení projektu nás kandidáti začali oslovovať s otázkami, na ktoré nepoznali odpoveď a ich zodpovedanie bolo dôležité pre ich kandidatúru. Bolo treba radiť, ale bolo treba radiť odborne. Vtedy sa nám prihlásil ako blesk z jasného neba predseda Debatnej asociácie a študent politológie Martin Burgr. Oslovil nás s ponukou, že zastreší odborné poradenstvo kandidátom. Dnes je už Martin neodmysliteľnou súčasťou projektu kandiduj.sk

 

kandidujl

 

Neskôr nás pozvali prednášať o našom projekte do Bratislavy, kde sa sústredili kandidáti na post primátor, starosta z rôznych miest. Zistili sme, že problémy, ktoré sme pomenovali vo vírivke naozaj problémami sú a svojou prednáškou udrel Martin Burgr klinec po hlavičke. Celkovo sme pomohli s kampaňou približne stovke kandidátov na Slovensku.

 

kandiduj2

 

Kandiduj.sk je úžasný projekt a osobne si myslím, že do budúcna má veľký potenciál. Kúsok z jeho budúcnosti vám skúsim vyzradiť. V januári 2015 sa uskutoční prvé stretnutie “ťahačov” projektu, s ktorími spolčne navrhneme koncepciu projektu tak, aby sme po jej aplikovaní mali na Slovensku skutočne kompetentných, vzdelaných a čestných kandidátov.